Kedvcsináló az egészség megÅ‘rzéséhez.
Itt a tavasz, sokan sokfelé kirándulunk, járjuk a hegyeket erdÅ‘ket. A talajon, az avarban, sok szép növény bújik a napocska hatására, szebbnél-szebb virágok tarkítják a tájat. Sokan bizonyára ismerik is Å‘ket, de kevesebben tudják, mennyi ehetÅ‘ növény és gyógynövénynek van most szezonja. A kék ibolya szirmai ehetÅ‘k, és kandírozva tartósíthatók, irány az erdÅ‘ gyűjtögessünk! Most kellene szedni, "szűz", forgalomtól elzárt területeken a friss csalánt és virágzás elÅ‘tt a közönséges tyúkhúrt, gyermekláncfű friss leveleit, a Körösök partján és gátjain a bujkáló sóskát. Mindhárom növényt lehet szárítani, nyersen teát fÅ‘zni, frissen "zöld turmixot" készíteni egy kis zöld teával, alma lével hígítva. Tessenek kipróbálni! A tyúkhúr tea formájában fogyasztva csökkenti a koleszterin szintet. Sárga virágjával virít a salátaboglárka is, nevébÅ‘l is sejthetÅ‘ mire lehet használni friss leveleit. Minden valamire való erdÅ‘ alján kihajtott kis csomókban a snidling, vadon növÅ‘ változata isteni szendvicsbe, és szintén lehet szárítani. A kora tavaszi rügyfakadás a nyárfák (mézgáját) gyantáját is megindítja, szintén érdemes gyűjteni. Kedvenc hegyeinkben a Biharban, a Béli- és Zarándi-hegységeben igen gyakori a kakukkfű, szintén érdemes kisebb mennyiségű levelet szedni, teának és fűszereknek egyaránt jó. A virágzó kökény is bekerülhet a gyógyteák körébe. Hamarosan virágba borulnak a közeli szikes területek, illatát ontja a kamilla virág vagy székfű. Sorolhatnám még a számtalan ismert gyógynövényt a természet patikájából, de nem kívánom magam szakértÅ‘ként feltüntetni, ajánlom figyelmetekbe a gyűjtés egyszerű és lapvetÅ‘ szabályait, a teljesség igénye nélkül! És még a gombákat meg sem említettem!
" A gyógynövények gyűjtése
A gyógynövények gyűjtése és termesztése külön szakértelmet kíván. A legjobb gyógyhatást a frissen szedett gyógynövényekkel érhetjük el, de ügyelni kell arra, hogy a növényeket a megfelelÅ‘ idÅ‘ben, helyen és módon gyűjtsük és szárítsuk.
Gyökereket kora tavasszal vagy Å‘sszel,
Leveleket virágzás elÅ‘tt és alatt,
Termést a teljes érés idején,
Virágokat a virágzás kezdetekor gyűjtsük.
-
Csak egészséges, tiszta, féregmentes növényeket gyűjtsünk. A gyűjtést lehetÅ‘leg napsütéses idÅ‘ben, a növény száraz állapotában (esÅ‘ és harmat felszáradása után) végezzük.
-
Használjunk vesszÅ‘kosarat, papírdobozt, zacskót vagy hálót, de nem szabad műanyagot használni, mert a növény befülled és a szárítás közben megfeketedik.
-
Ne gyűjtsünk műtrágyázott szántóföldön, legelÅ‘n, szennyezett vizek partján, nagyforgalmú autópályák vagy utak, ipartelepek, illetve vasúti töltések környékén.
Szárítás
-
A gyógynövényeket szárítás elÅ‘tt ne mossuk meg. Aprítsuk fel, tiszta kendÅ‘n vagy papíron terítsük szét, árnyékban, szellÅ‘s, meleg helyen szárítsuk. (Például padláson)
-
A gyökerek, nedvdús termések, kérgek teljes kiszárításához még feldarabolt állapotban is mesterséges hÅ‘re van szükség. A hÅ‘mérséklet ilyenkor sem lehet 35 °C-nál magasabb.
Tárolás
-
Csak teljesen száraz növényeket tegyünk el télire. Tároláshoz zöld üvegeket, kartondobozokat, textilzsákokat használhatunk. Védjük a nedvességtÅ‘l, a fénytÅ‘l és fémekkel való érintkezéstÅ‘l. "
(Urtica dioica)
-
Drog: Urticae folium, /herba, Urticae radix
-
Hatóanyag: folium (levél): glikozidák, cseranyag, egy gyantaszerű anyag (csalánméreg), hangyasav, ecetsav, hisztamin, B- és C-vitamin, viasz, cukor, klorofill, szerves savak, sárga színanyag, glükokinin (vércukorszint csökkentÅ‘), ásványi sók radix (gyökér): cseranyagot, hamujában 10% meszet tartalmaz
-
Felhasználás: levél→vér-, és vesetisztító (vesehomok), reuma, köszvény, cukorbaj, hajhullás ellen; hólyaghurut, vizelethajtó, gyomor- és bélhurutban, magas vérnyomás esetén radix fÅ‘zetét bélhurut ellen, hajhullás és korpásodás ellen
(Populus nigra)
-
Drog: Populi gemma
-
Hatóanyag: illóolaj, gyanta, szaponin, glikozida, savak
-
Felhasználás: teája nyálkaoldó és vizelethajtó hatású
-
(Taraxacum officinale)
-
Drog: Taraxaci radix, Taraxaci folium -
-
Hatóanyag: inulin, tarakszacin, keserűanyagkaucsuk, viasz, cukor, zsír, cseranyag, nyálka gyökér→tavasszal 1-2%, Å‘sszel 40% inulin virágok, levelek→B2- és C-vitamin
-
Felhasználás: epe-, májbántalmakban értisztító, gyomorjavító, vizelet- és hashajtó. A radix (gyökér): fÅ‘zete: vizelethajtó hatású (elÅ‘nye, hogy a szervezetbÅ‘l csak nátriumionokat ürít, a kálium visszamarad.), a tea fogyasztása súlycsökkenéshez vezet, húgykÅ‘ és vesekÅ‘képzÅ‘dést gátló, vértisztító hatású.
folium (levél): fÅ‘zete: epehajtó, étvágyserkentÅ‘, májműködést javító hatású.
(Thymus sperpyllum)
-
Drog: -
-
Hatóanyag:illóolaj (timol, p-cimol, borneol, linalool, cineol), cserzÅ‘anyag, keserűanyag, gyanta, szaponin
-
Felhasználás: Görcsoldó, köptetÅ‘, köhögéscsillapító, antibakteriális hatású, helyi vérbÅ‘séget idéz elÅ‘, féreghajtó, torok- és szájöblögetÅ‘ szerként használható.
-
(Prunus spinosa)
-
Drog: - virágokból készült teát enyhe vizelet- és hashajtás céljából isszák, de köhögés esetén is ajánlják. Aszalt termését, és a belÅ‘le készült fÅ‘zetet hasmenés kezelésére adják. A termésekbÅ‘l készült kökénybort és a pálinkát alacsony vérnyomás és vérszegénység ellen ajánlják.
-
Hatóanyag: flos (virág): flavonoid glikozidokat (kempferol és kvercetin), fructus (termés): növényi savakat, cukrot, cserzÅ‘anyagot és C-vitamint tartalmaznak
-
Felhasználás: - flos (virág): Húgyutak: vizelethajtó, csökkenti az ödémákat és a vérnyomást, vértisztító: segíti a salakanyagok kiválasztását - fructus (termés):EmésztÅ‘rendszer: hashajtó vagy székletfogó. vértisztító: segíti a salakanyagok kiválasztásátA termésekbÅ‘l készült kökénybort és a pálinkát alacsony vérnyomás és vérszegénység ellen ajánlják.
-
Kamilla (Matricaria chamomilla)
-
Drog: Chamomillae anthodium / flos - FÅ‘leg gyulladáscsökkentésre, gyomorégés, gyomorrontás, hasmenés, vizelési zavarok esetén, görcsoldásra, szélhajtásra, lázcsillapításra és sebgyógyításra használták. De fejfájást, vesebetegségeket, máj- és húgyhólyagproblémákat is gyógyítottak vele. Továbbá elÅ‘segíti az esti alvást, remek antibakteriális és baktériumtoxin-gátló hatású.
-
Hatóanyag: 3-5% azulén-tartalmú illóolaj; glikozida, cseranyag, keserűanyag, növényi savak, cukor
-
Felhasználás: gyulladáscsökkentÅ‘, görcsoldó, idegnyugtató, gyomor-, bél-, hólyag-, és epezavaroknál; sebkezelésre és szemgyulladás ellen - borogatóként; arc-, és hajápolásra"