Időpont:
2014, november 7. péntek - 2014, november 10. hétfő
Utazás:
autókkal és/vagy kisbusszal
Húsvétkor sátrazni megyünk a Déli-Kárpátokba, ahol a Godján legmagasabb csúcsait másszuk meg (Gugu, Godján, Bureszku stb.)
A Godján a Kárpátok eldugott, nehezen megközelíthető, de egyik legsajátosabb formakincsű magas hegyvidéke. Ha a hosszú, mély völgyek fölé emelkedünk, a Kárpátok hegységívének legnagyobb kiterjedésű, 2000 m fölötti tetői, meredek falú kárfülkékkel, lépcsőkkel szegélyezett széles, füves hátai tárulnak szemünk elé. A 2291m-es Gugu-csúcsban tetőző vonulat a Déli-Kárpátok legnyugatibb hegytömegé
nek névadója. A KÉK-NyDNy-i csapású főgerinc teljes hossza kb. 40 km, de abból a főgerinccel megegyező (sőt meghaladó) hátmagasságú és kiterjedésű mellékgerincek ágaznak ki. A terep nagy része szelíd domborzatú, s bár a völgyekből nagy szinteket kell megtenni a gerincek eléréséhez, feljutva már alig van emelkedő, s a nagyobb szintvesztés sem jellemző. A füves, ritkán kőtörmelékes terepen a gyaloglás és a
sátrazás sem probléma. Ivóvizet a völgyfőkben, kárfülkékben, a hátravágódó
folyóvízi eróziós árkokban, vizenyősebb rétek környékén találunk. A Godján-hegységben nincs kiépített szálláshely, turistaház egyáltalán nincs a térségben. A főgerinc központi részén, tetőin nem találunk házakat. A hegység kiváló lehetőséget teremt a sátrazásra, mivel a gerincek, tetők, hátak többnyire füvesek, szelíd
lejtésűek. Szélvédett helyet nem könnyű lelni, de mindig van látótávolságban olyan terep, ahol a sátor jólfelállítható.
Irodalom: Nagy B.: Gerinctúrák a Kárpátokban. Heiling-Média Kft., Budapest, 2010
1. nap–2014. november 07. (péntek)
A találkozó Békéscsabán a vasútállomáson lesz, indulás 7:30-kor. Útvonal: Békéscsaba – Battonya (határátkelő) – Arad - A1 autópálya – Temesvár – Lugos – Karánsebes – Klopotiva – Gura Apelor víztározó. Innen indul a gyalogtúránk. Táborhelyünket estére érjük el, útközben lesz legalább egy vízvételi hely., és a tábor közelében is lesz forrás.
Táv: 10 km (ha csak távolabb találunk megfelelő parkolóhelyet, akkor 1 km-rel több), szintemelkedés: 1280 m
2. nap – 2014. november 08. (szombat)
Reggel korán indulunk, mivel elég hosszú út áll előttünk. Dél felé haladunk a gerincen,
a hegység legmagasabb csúcsát, a Gugu-t érintve, majd a Morar csúcs után egy forráshoz érkezünk. Innen DNy felé folytatjuk utunkat egészen a hegység névadó csúcsáig, majd vissza a forráshoz, ezután kelet felé haladunk, a Bulzului és Scarisoara
csúcsokon át, estére egy tengerszem mellé ereszkedünk le, ahol le is sátorozunk egy forrás közelében.
Táv: 19 km, 1260 m szintemelkedés. Azonban lehet rövidíteni, a Godján-t kihagyhatja, aki akarja.
3. nap – 2014. november 09. (vasárnap)
Kimászunk a Micusa csúcsra, majd tovább gyalogolunk a gerincen kelet felé, a Galbena csúcs előtt rossz idő esetén észak felé fordulhatunk, ha hamarabb be akarjuk fejezni a túrát, ez a b verzió. Ebben az esetben a Boreszku „csúcs” felé haladunk tovább, majd vissza a völgybe. Az eredeti terv esetén tovább haladunk kelet felé, leereszkedünk egy nyeregbe, ahol forrás is található, majd fel a Paltina csúcsra. Innen a Soarbele-hágóig megyünk, ahol a Godján kristályos palái találkoznak a Kis-Retyezát mészkövével. Itt fogunk letáborozni, vizet a völgyfőkből hozhatunk fel, ehhez pár 100 métert sétálnunk kell (vagy olvasztunk havat).
Táv: 13,4 km, 640 m szintemelkedés Este vagy másnap reggel tehetünk egy kis 2-3 órás kitérőt a Jorgován-kő mészkőszirtjére (ez már a Kis-Retyezát). Innen Ny-ra tekintve elénk tárul a Godján terebélyes tetőszintje, É-on, ÉK-en pedig a Retyezát uralja a látványt.
4. nap – 2014. november 10. (hétfő)
Utolsó nap már csak lefelé megyünk, de előtte még megtöltjük
kulacsainkat a közeli forrásnál. Az első pár km kicsit meredekebb, de utána már végig völgyben megyünk, laza séta, de akár még stoppolhatunk is.
Táv: 11,6 km, szintemelkedés minimális. Érkezés Békéscsabára 19 óra körül
Nehézség: fizikailag közepes nehézségű, technikailag könnyű túra, l
áncos, kitett szakaszok nélkül, nagy jelentősége van, hogy mennyi súlyt cipel a túrázó a hátán, tehát okosan kell pakolni.
Utazás: saját autókkal. Várom további sofőr(ök) jelentkezését (lásd táblázat)
, mert eddig még csak én vagyok. Az út 80%-ban kiváló, csak az utolsó néhány km kevésbé jó minőségű.
Várható útiköltség: 4000 Ft (4fő/autó esetén). Pénzt váltani csak a sofőröknek kell, mert 14 RON az útdíj.
Étkezés: egyénileg (nem megyünk bolt közelébe, tehát mindenki azt eszik amit itthonról visz, források lesznek útközben), gázfőző ajánlott, hogy legalább levest vagy teát tudunk készíteni.
Felszerelés:
- Bejáratott túrabakancs
- Legalább 60 literes hátizsák
- Kamásli (ajánlott)
- Minden napra száraz zokni
- Esőkabát, esőnadrág
- Polár vagy softshell pulóver
- Sapka, vékony kesztyű (ajánlott)
- 3 évszakos hálózsák, ami legalább 0 fokig megfelelő
- Derékalj (önfelfújós derékaljakattudunk adni, ha szükséges jelezzétek)
- Túrabot vagy síbot
- Napszemüveg, napkrém
- Fejlámpa
- Kés, kanál, bögre
- Sátor: nem kell extrém magashegyi, elég egy jó minőségű, lehetőleg aluminium rudas trekking sátor. Többnyire a gerinc közelében fogunk sátrazni, ahol lehetséges, hogy nem találunk szélvédett sátorhelyet. És mivel nem biztos, hogy találunk
köveket, falat sem biztos, hogy tudunk építeni. 2-3 fő elfér egy sátorban, tehát nem kell mindenkinek saját sátrat cipelni, ezzel sokat spórolhatunk.
- Gázfőző és palack (ajánlott, 2-3 embernek kell egy, felesleges többet cipelni)
A túra magashegységben zajlik, így ennek megfelelő időjárásra kell számítani. Az időjárás hirtelen és szélsőségesen változhat. Napsütés, havazás, jégeső, eső, köd, viharos szél, 0 fok alatti hőmérséklet, és ezek kombinációi bármikor előfordulhatnak. Ezért is fontos a réteges öltözködés, szél-és vízálló ruházat!
A TÚRÁN MINDENKI SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE VESZ RÉSZT! A VÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTOM!
Az útvonal nem fix, kedvezőtlen időjárás vagy más ok miatt módosíthatunk rajta, ahogy a táborhelyek sem fixek, mivel ebben a hegységben sok táborozásra alkalmas hely van. A vizek minőségével nem szokott gond lenni (ott fenn nincs szennyezés, a pásztorok pedig áprilisban még nem hajtják fel a nyájakat a hegyre, de azért viszek víztisztítót, amit használni is fogunk).
Ha valami kérdésetek van még, ezeken az elérhetőségeken kereshettek:
e-mail: novakzs@gmail.com
tel.: 06 30 603 1661
skype: zsoooc_s51