A túra elmarad.
Az indulás reggel 06:00 órakor kisbusszal és telekocsikkal Békéscsabáról. A határátlépést követően a Partium egyik legnagyobb városa, Arad felé vesszük utunkat. Gyorsan átjutunk a városon, hogy rövidke városnézés után a következő nagyváros, Temesvár nevezetességeivel ismerkedjünk. Útközben kis megállóval Oravicabánya-Stájerlakanina közötti vasútvonal látnivalóiban gyönyörködünk.
Kora este érkezünk Sasca Romana településre, ahol elfoglaljuk a szálláshelyünket. A szálláshelyen -aki igényel- vacsora vár minket.
Az első túranapot a kiadós reggelivel feltöltődve, a Nera folyó jobb partján felfelé indultunk a sziklafalba vájt gyalogösvényen, mely a Bej-patak torkolatánál kisebb alagutakban folytatódott. A rómaiak idején itt aranybánya működött, melynek kiszállításához sziklába vájt utak, alagutak készültek. Ebből a korból maradt fenn a ma is használatos római út. A vadregényes és olykor mesébe illő utakon elértük Bej szemét (Lacu OchiuBeu) -vagyis egy hangulatos kis erdei tavacskát- majd a Bej vízesést (Cascadele Beusnitei) napi úti-célunkat.
A vízfolyás mentén visszafelé, már nem töltöttünk annyi időt, mint felfelé. Érdemes megfontolni a hűtőtáska cipelését, mert a pisztrángnevelőnél lehetőség van -akár tisztított- hal vásárlásra.
(22 km, ↑300 m ↓300 m)
Szombaton a szokásos reggeli tortúra után ugyan azon az úton indulunk meg mint az első napon. Elhaladunk a függőhídon, a sziklabemaráson, a tuneleken keresztül a hídig. Innen a Nera völgyében folytattuk utunkat. A folyó völgye errefelé sokkal szelídebb lankásabb. Az első pihenőt a felhagyott, romos Damian erdészháznál tartjuk majd folytattuk utunkat a jobb parton. A sziklába vájt, drótköteles úton tudunk csak tovább haladni. Nemsokára a gázlóhoz érünk és átkelünk a folyón. Nem garantálható a száraz lábal való átjutás.
Célszerű kisméretű törölközőt, száraz holmit hozni magunkkal.
A bal parton hamarosan újabb sziklába vájt úton haladun, majd egy újabb drótköteles szakasz következik egy pici alagúttal. Elérünk egy erdős részhez, ami után kb.1,5 km újabb sziklába vájt út vezet tovább. Innen visszafordulunk, mert bejárni ezt a szakaszt egy nap alatt nem lehet.
Még sötétedés előtt jó lenne visszaérkezni a szállásra.
(22 km, ↑350 m ↓350 m)
Az utolsó napon, ami szokásos időben, a kocsikba pakolva indul.
Az autókkal Oravicabánya -Marilavölgy- Ménesvölgy útvonalon jutunk el Ponyászkatelep közelébe.
Biztonságos parkolóban hagyjuk az autókat és (3-5 km↑50 m ↓50 m) sétával felfedezzük a világhíres Bigar vízesést.
Már a delet elütötte az óra mire hazaindulunk. Útközben Temesváron a városnézés során többnyire az elrejtett geoládák segítségével a megtalálhatjuk az ortodox főszékesegyházat, Lloyd és más palotákat, valamint az Operát a Győzelem terén. Temesvár legjei közül az ország (Osztrák-Magyar Monarchia) első városi kórházát (1745), az ország első sörgyárát (1718), az ország első közvilágítását bemutató lámpást és az 1867-óta szolgálatot teljesítő sok-sok villamost. Továbbá a hatalmas neo-román, neo-gótikus stílusban épült Millenniumi Templom mellett a gyárvárosi régi, most már görög-katolikus templomát, a Dóm téren a székesegyházat, a szentháromság, vagy pestis szobrot a szökőkúttal, a Barokk palotát a kovácsoltvas páva dísszel.
A hazaérkezést a kora esti órákra tervezzük.
A túra fegyelmet és ügyességet kíván, mivel a szurdok vadsága miatt át kell kelni a folyón (híd nincs), függő-hídon és a szurdok élővilágában megtalálható a vipera!!!! A késői időpont miatt ezek valószínűleg elvermeltek.
A szállásról és a költségekről néhány szó.
Az utazás költsége előre láthatólag személyenként -kisbusszal- 5.000-Ft. A szállás -Pensiunea "Cheile Nerei" Sasca Romana, nr.55, Caras-Severin, Romania- költsége 55 RON/fő/nap, reggelivel 68 RON/fő/nap, reggeli + vacsora 89 RON/fő/nap. Mind ez kb. 16-18.000-Ft/fő összesen.
A túra elmarad.
2024, december 8. vasárnap
Túravezető: Varga Sándor |
2024, december 14. szombat - 2024, december 18. szerda
Túravezető: Bíró Péter |
2024, december 27. péntek - 2025, január 1. szerda
Túravezető: zsoooc |