Bejelentkezés

Támogass minket!

Szavazás

Milyen gyakran kerékpározol?
naponta
69%
hétköznapokon
5%
hétvégeken
9%
ritkán
12%
nem kerékpározok
4%
Összes szavazat: 91

Bihar-hg. időjárása

A Retyezát déli gerincének bejárása

KisRetyezát.jpg
Időpont: 
2015, március 5. csütörtök - 2015, március 8. vasárnap
Túravezető: 
zsoooc
Szállás: 
A Buta menedékházban
Utazás: 
9 személyes kisbusszal vagy autókkal

A Retyezát egyike a Kárpátok leglátványosabb hegytömegeinek. A jégformálta, éles
gerincekben, hegyes kárcsúcsokban tetőző hegység domborzati és kőzettani
változatosságával a Kárpátok sokszínűségének „példaértékű” hegyvonulata. A  hegység fektetett H betűhöz hasonló, szabdalt vonulata a környezetétől elütő formakincsű hegytömegként emelkedik a mély völgyek és medencék fölé. A Szárkőnél, Godjánnál, Páringnál vadabb domborzatú hegység É-on meredek lejtőkkel húzódik a Hátszegi-medencéig, K-en a Petrozsényi-medence s azon túl a Vulkán-hegység szegélyezi, DNy-on, a Kis-Retyezát mészkőszirtjein keresztül a Godján főgerincével áll kapcsolatban, míg Ny-on a Sebesvíz völgye élesen elkülöníti a Szárkőtől. A hegység központjában végighúzódó hatalmas gerincek, s a rajtuk ülő hegyormok alapkőzetét gránit alkotja. A Retyezát déli peremén, a Kis-Retyezátban mezozoós  mészkőlerakódásokat is találunk, melyek merőben más képet kölcsönöznek a tájnak, ahol a kis fennsíkokon dolinák, szurdokvölgyek s csipkés élű
sziklaalakzatok teszik igen változatossá a terepet.   

Túránk során ezúttal a fektetett H-betű alakú hegység déli gerincének legmagasabb részét fogjuk – csillagtúraszerűen - bejárni.

Irodalom: -       NAGY B.: Gerinctúrák a Kárpátokban. Sziget Könyvesbolt, Debrecen 2006.

- ENDRŐDI L. (szerk.): Kirándulások 6 ország hegységeiben. Sport, Budapest 1980.

- Jancsik P.: Erdély hegyei 14: Retyezát hegység. Pallas-Akadémia Könyvkiadó, Csíkszereda, 2009.

Túraterv

1. nap: 2015. Március 05 csütörtök

Útvonal: Csongrád (5:00)– Orosháza – Békéscsaba (6:30)– Arad – Karánsebes – Hátszeg – Petrozsény – Kumpulnyág – Buta-szoros. Csatlakozni az útvonal mentén bárhol lehet. Egy 9 személyes bérelt kisbusszal + autókkal megyünk (létszámtól függ). Aki tud saját autó hozni, írja meg. Várható érkezés a kiindulópontra: 14 óra. Innen gyalog indulunk tovább szállásunk, a Buta menedékház irányába. Felkapaszkodunk a Buta-szurdok felső peremére, s onnan meredek emelkedőn egy tisztásra érünk. Fenyőerdőben megyünk tovább, közben áthaladunk néhány patakon is. Ezután visszaereszkedünk a Buta-patak völgyébe, s a patak partján folytatjuk utunkat. Többször átkelünk a patak vizén, a Piule-hegy lábánál, s miután a jobb oldalon a Scutura-patak vize beletorkollott a Buta-patakba, meredek kaptató következik, majd a ritkuló erdőből kiérünk a Buta menedékházhoz. Napi táv kb. 10 km, 900 m szintemelkedéssel. Menetidő: 4 óra 30 perc.

2. nap: 2015. Március 06 péntek

A menedékházból korán reggel, 6 órakor indulunk, mivel hosszú és fárasztó út áll előttünk. Először kb. 1 óra alatt felérünk a Plaiul Mic-nyeregbe, ahonnan nagyszerű rálátás nyílik a Bukura cirkuszvölgyére, majd jobbra fordulunk a gerincen, törpefenyvesben vezető ösvényen. A Kusztura-csúcs oldalában az útelágazódásnál jobbra kanyarodunk, a csúcsra, ahonnan nem csak a Papusa sziklaormának déli oldalát láthatjuk, hanem DK-i irányban az egész Petrozsényi-medencét is. A Plaiul Mic nyeregből a Papusa Custurii (2209 m) csúcs érintésével kb. 2,5 óra alatt érhetünk fel ide 600 méter szintet emelkedve. Ezt követően leereszkedünk a 2457 m magas Kuszturáról, amely egyben a déli gerinc legmagasabbja is, majd folytatjuk utunkat a gerincen kelet felé. Egy kiseb nyeregbe érünk, majd a következő csúcsot vesszük célba (Valea Marii csúcs 2340 m). Az útvonal a Kusztura-,illetve az utolsó még alpesi jellegű Vacarea-csúcsok között mintegy fél tucat kisebb-nagyobb ormot érint, melyektől északra veszélyes szakadékok húzódnak. A mintegy 3 órás útszakasz alatt a következő tetőket érintjük: Ciumfu Mare (2335 m), Ciumfu Mic, Gruniu (2294 m), Gruniu Mic (2289m), Lazaru (2282 m), majd a Vacarea (2238 m). Itt véget is ér a Retyezát déli főgerincének legvadabb szakasza, ettől keletre már 2000 m alatti csúcsokat találunk. Visszafelé ugyanezt az utat tesszük meg, mivel ki lesz taposva valamivel gyorsabban tudunk majd haladni. Érkezés az esti órákban, 6-7 óra körül (hóviszonyoktól függ). Napi táv kb. 20,3 km, 1600 m szintemelkedéssel. Menetidő: 10 óra.

Nehézség: *****

3. nap: 2015. Március 07 szombat

A menedékházból reggel 7 óra körül indulunk, mivel hosszú és fárasztó út áll előttünk. A Plaiul Mic nyeregből ezúttal balra fordulunk és a Kis-Retyezát gerincét járjuk végig. Bal oldalt feltűnik a Dragsán-csúcs (2080 m), az Albele (2013 m) és a Borusca-hegy. Elhagyva a fenyvest, széles havasi réten vezet tovább ösvényünk. A rétről enyhe emelkedőn felérünk a Dragsán gerincére, ahonnan jobb oldalt kirajzolódik úticéunk, a Jorgován-kő csipkés élű mészkőszirtje. A gerincről aztán leereszkedünk a Dragsán-patak völgyébe, ahonnan ismét felkapaszkodunk egy széles nyeregbe. Innen belátunk a Scorotei-sziklakatlanba. A katlan déli peremét a Piule (2080 m), keleti oldalát pedig az Albele (2013 m) határolja. Felkapaszkodunk a katlanból, majd egy vad szurdokba ereszkedünk, miközben több óriási sziklatömböt is megkerülünk. Felmászunk a gerincre ahonnan balra belátni a Zsil-folyó vadregényes felső völgyszakaszát. A gerincen továbbhaladva, nagy kiterjedésű gyalogfenyves következik. Felmászunk az Albele-csúcsra, s kiérünk a fenyvesből, ahol elénk tárul a Jorgován-kő fehérlő mészkőcsúcsa, melyet természetesen végül meg is mászunk. Ugyanezen az útvonalon térünk vissza a menedékházba. Napi táv kb. 20 km, 1250 m szintemelkedéssel. Tervezett menetidő: 8,5 óra

Nehézség: ****

4. nap: 2015. március 08 vasárnap

Az utolsó túranap reggelén hátunkra vesszük összes felszerelésünket és elindulunk vissza az autókhoz, azonban teszünk egy szép hosszú kitérőt. A nyeregből törpefenyők között haladunk, majd a 2080 m-es Dragsán-csúcsot vesszük célba. Ide nem vezet fel turistajelzés. A csúcsról a Piule-Plesa-gerincen, a Kis-Retyezát peremén K,DK felé tartunk. Nehezen járható törpefenyveseken törjük át magunkat, a Scorota-nyereg után a Piule 2081 m-es csúcsát érintjük, s ezután még 1,5-2 órán keresztül az erdőhatár fölött haladunk e háton a Nyugati-Zsil völgye irányába. Az erdőhatárt kb. 1700 m-en elérve K-re tartunk, mert D-en alattunk a Szkokul-szoros sziklafalai húzódnak a mélyben. Írtásrétek foltjaival megszakított, meredek, erdős lejtőkön, hátszerűen kiszélesedő oldalakon, végül a Plesa-patak völgyét követve 800 m-es fárasztó ereszkedés után érjük el a völgytalpat, ahonnan már nincs messze a parkoló. Napi táv kb. 11 km, 650 m szintemelkedéssel. Tervezett menetidő: 5 óra

Nehézség: ***

Várható hazaérkezés a késő esti órákban.

Szállás

A Buta menedékházban.

Étkezés

Egyénileg. Bevásárlásra nem lesz lehetőség útközben.

Felszerelés

- Bejáratott túrabakancs, amire szükség esetén hágóvasat is fel lehet szerelni

- Hátizsák, amelyre fel lehet csatolni hótalpakat

- Kamásli (lábszárvédő)

- Vízálló szélkabát, esőnadrág

- Símaszk (ajánlott)

- Vízálló kesztyű

- Meleg Polár vagy softshell pulóver

- Technikai anyagú póló (aláöltözet)

- Vékonyabb hálózsák

- Összecsukható (!) túrabot

- Napszemüveg, napkrém

- Fejlámpa

- Kés, kanál, bögre

- Hágóvas (csak 4 db egyesületi van, nem kötelező, de előfordulhat, hogy a második napon szükség lesz rá)

- Jégcsákány (csak 3 db egyesületi van, nem kötelező, de előfordulhat, hogy a második napon szükség lesz rá)

- Hótalp (egyesületi hótalpakat tudunk adni)

Költségek: Szállás: 120 LEI. Mindenkitől LEI-ben kérem.

Utazás: 9 személyes kisbusszal kb. 8000 Ft/fő, autóval kb. 6500 Ft/fő (üzemanyagártól függ)

Előleget kérni fogok, a kisbuszban utazóktól.

A túra magashegységben zajlik, így ennek megfelelő időjárásra kell számítani. Az időjárás hirtelen és szélsőségesen változhat. Napsütés, havazás, jégeső, eső, köd, viharos szél, -10 fok alatti hőmérséklet, és ezek kombinációi bármikor előfordulhatnak. Ezért is fontos a réteges öltözködés, szél- és vízálló ruházat!

A TÚRÁN MINDENKI SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE VESZ RÉSZT! A VÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTOM!

Lehet, hogy nem lesz szükség hágóvasra és jégcsákányra, tehát nem is kötelező hozni. Azonban, ha mégis szükség lesz rá (ez a második napon fordulhat elő), és nincs nálad, akkor visszafordulsz!

Mivel a túrán naponta legalább 1200 m-es szintemelkedések és 20 km-es távok lesznek magashegyi terepen, ezért aki nem ment még soha napi 1500 m szintet és 20 km-t, illetve nem járt még magashegyen az inkább ne jöjjön!

Az útvonal nem fix, kedvezőtlen időjárás vagy más ok miatt módosíthatok rajta.

Jelentkezési határidő: 2015.01.28.

Ha valami kérdésetek van, ezeken az elérhetőségeken kereshettek:

e-mail: novakzs(kukac)gmail(pont)com  tel.: +36 30 603 1661  skype: zsoooc_s51

Jelenlévő felhasználók

Jelenleg 0 felhasználó és 1 vendég van a webhelyen.

Aktuális túráink

herkulesfürdő
2024, április 27. szombat - 2024, május 1. szerda
Túravezető: Magyar Róbert
patrah.jpg
2024, május 11. szombat
Túravezető: Varga Sándor
Svédország
2024, szeptember 7. szombat - 2024, szeptember 22. vasárnap
Túravezető: zsoooc

Közösségi oldalak

Támogatóink

Tartalommegosztás

Tartalomátvétel